Elektros Lietuvoje 120-mečio renginiai: nuo elektromobilių iki „Electric Ladies“ smuikininkių

Šiais metais sukanka 120 metų, kai Lietuvoje buvo įžiebta pirmoji elektros lemputė. Nacionalinė Lietuvos elektros asociacija (NLEA) kviečia visus norinčius balandžio 13-14 d. linksmai paminėti šią svarbią sukaktį.

„Prieš 120 metų Rietavo dvare įžiebta pirmoji lemputė pradėjo Lietuvoje elektros erą. Tuomet šis įvykis buvo prilygintas stebuklui, tačiau dabar elektros energija yra neatskiriamas šiuolaikinio gyvenimo atributas. Siekiant įprasminti šią datą, kviečiame aplankyti jubiliejui skirtus renginius ir parodas", - teigė NLEA prezidentas Dalius Misiūnas.

Abi šventės dienas sostinės Energetikos ir technikos muziejaus (Rinktinės g. 2, Vilnius) durys bus atviros - lankytojai galės nemokamai apžiūrėti muziejaus ekspoziciją. Be to, muziejuje bus eksponuojamas pirmasis Lietuvoje energetikos žemėlapio maketas, kuriame išdėstyti ne tik esami, tačiau ir būsimieji Lietuvos energetikos infrastruktūros objektai.

Šeštadienį centrinėmis Vilniaus gatvėmis pravažiuos šventinė kolona, kurią sudarys elektromobiliai, elektrodviračiai ir kitos elektra varomos transporto priemonės. Visą šį elektrotransportą vėliau bus galima iš arčiau apžiūrėti Energetikos ir technikos muziejaus kieme.

Šeštadienio vakare muziejuje vyks dviejų dalių koncertas „Nuo žvakių link elektros". Klaipėdos kamerinis orkestras atliks J.Haidno „Atsisveikinimo simfoniją" ir taip pakvies žiūrovus atsisveikinti su žvakių epocha. Antrojoje dalyje trys žavios smuikininkės „Electric Ladies" atliks autorinius kūrinius ir garsių dainų aranžuotes.

Be to, šventės metu muziejuje vyks pažintinis seminaras „Žvilgsnis į ateities energetiką", savo žinias apie energetiką bus galima išbandyti „Protų mūšių" turnyruose, visi norintys galės registruotis ekskursijoms į Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę.

Daugiau informacijos apie renginius - http://www.nlea.lt/lt/120metis.

Papildoma informacija

1892 m. balandžio 17 d. yra laikoma elektros eros Lietuvoje pradžia - tą dieną kunigaikščio Bogdano Oginskio dvare Rietave pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje elektrinė. Jau 1898 m. brolių Tilmansų geležies apdirbimo fabrike pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje pramoninė elektrinė, o po poros metų Kaune buvo įsteigta ir pirmoji Lietuvoje viešoji centrinė elektrinė.

Tais pačiais metais elektra atėjo ir į Klaipėdą Rytprūsiuose, ir į dar vieną carinės gubernijos sostinę - Vilnių. 1903 m. prie Virvytės upės Kairiškių dvaro popieriaus dirbtuvėje pradėjo veikti ir vandens varomas elektros - pirmoji hidroelektrinė Lietuvoje.

Šalyje elektra prieinama visiems gyventojams tapo tik sovietmečiu, kai kartu su pramonės plėtra buvo masiškai elektrifikuojamos Lietuvos gyvenvietės. Šiuo metu pasaulyje sparčiai plėtojami išmanieji elektros tinklai, kiti technologijų sprendimai energetikoje.

Apie Nacionalinę Lietuvos elektros asociaciją

NLEA buvo įsteigta 2011 m. birželio 3 d. Asociacijos steigėjos - Lietuvos elektros energetikos sektoriaus įmonės AB „Lietuvos energija", AB LESTO, AB LITGRID ir UAB „Technologijų ir inovacijų centras". NLEA atstovauja elektros energijos sektoriaus poziciją valstybinėse institucijose, visuomeninėse bei tarptautinėse organizacijose. NLEA yra užsibrėžusi skatinti aktyvų dialogą su visuomene, plėtojant sektoriaus socialines iniciatyvas.

NLEA formuoja bendrą Lietuvos energetikos sektoriaus poziciją ir atstovauja narių interesams nacionaliniu ir tarptautiniu mastu. Viena svarbiausių asociacijos funkcijų - užtikrinti tinkamą Lietuvos energetikos sektoriaus atstovavimą Europos elektros energetikos asociacijoje EURELECTRIC.