Energetikos asociacija: energijos kainos Lietuvoje keičia kryptį

Pastaruosius penkerius metus nuosekliai mažėjusios energijos kainos ėmė keisti kryptį. Nors praėjusių metų duomenimis, Lietuvos buitiniai vartotojai už elektros energiją ir gamtines dujas mokėjo mažiau nei Europos Sąjungos vidurkis, tačiau 2018 metais pastebimos energijos kainų kilimo tendencijos.

Tokias įžvalgas pateikia Nacionalinė Lietuvos energetikos asociacija (NLEA) Elektros energijos ir gamtinių dujų rinkų apžvalgoje.

NLEA ataskaitoje nurodoma, kad pirmąjį 2018-ųjų metų pusmetį vidutinė didmeninė elektros energijos kaina visoje „Nord Pool“ biržoje siekė apie 39 eurus už megavatvalandę (EUR/MWh) ir 50 proc. viršijo pastarųjų ketverių (2014-2017) metų vidurkį, kuomet ji siekė apie 27 EUR/MWh.

Šiuos pokyčius jau pajuto verslo klientai, perkantys elektros energiją rinkos kainomis, tuo metu buitiniai vartotojai ryškesnį elektros energijos kainų augimą potencialiai pajaus vėlesniais metais, reguliuotojui perskaičiavus elektros energijos tarifus.

 „Elektros energija didmeninėje rinkoje pirmąjį šių metų pusmetį pabrango dėl įvairių tarpusavyje nesusijusių priežasčių. Rinkoje augo elektros energijos vartojimas, dėl neįprastai mažo kritulių kiekio hidroelektrinės Skandinavijoje gamino mažiau elektros energijos, brango anglis ir gamtinės dujos, be to, pakilo aplinkos taršos leidimų kainos“, - sako „Lietuvos energijos“ valdybos narys, Komercijos ir paslaugų tarnybos vadovas Vidmantas Salietis.

Tikėtina, kad trumpuoju laikotarpiu didmeninei elektros energijos kainai įtakos gali turėti rugpjūtį prasidėjęs bei iki spalio truksiantis „NordBalt“ jungties su Švedija remontas. Ilgalaikėje perspektyvoje stabiliau veikianti jungtis lems mažesnius kainų svyravimus rinkoje ir sumažins elektros energijos tiekimo riziką. „NordBalt“ jungtis atveria galimybes importuoti daugiau pigesnės elektros energijos iš Šiaurės šalių. Tai priartino elektros energijos kainą Baltijos šalyse prie Skandinavijos.

NLEA ekspertų teigimu, Europos Sąjungoje ir Lietuvoje vis labiau vystosi atsinaujinanti energetika, o tradiciniai energijos gamybos pajėgumai, naudojantys iškastinį kurą, uždaromi sparčiau nei statomi nauji. Dėl šių priežasčių, elektros energijos kainas prognozuoti ateityje bus vis sudėtingiau, jų svyravimai dėl atsinaujinančius išteklius veikiančių oro sąlygų pokyčių bus vis didesni.

Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Respublikos Seimas birželį pritarė Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijai, kurioje iškelti ambicingi atsinaujinančios energetikos tikslai, Lietuvoje prireiks daug pastangų juos suderinant su energijos tiekimo patikimumo ir energijos kainų strateginiais tikslais.

NLEA publikuotoje Elektros energijos ir gamtinių dujų rinkų apžvalgoje pateikiamas objektyvus energijos išteklių kainų palyginimas remiantis viešais informacijos šaltiniais. Skaityti apžvalgą. Nuoroda parsisiųsti ČIA.

Apie NLEA

NLEA įsteigta 2016 m. vasario 5 d., sujungus iki šiol atskiruose elektros energijos ir gamtinių dujų sektoriuose veikusias Nacionalinę Lietuvos elektros asociaciją ir Lietuvos dujų asociaciją. NLEA tikslas -  formuoti bendrą energetikos sektoriaus poziciją, atstovauti savo narių interesus valstybinėse institucijose, visuomeninėse ir tarptautinėse organizacijose. NLEA taip pat siekia, kad būtų vystomos ir gerinamos Lietuvos elektros energijos ir gamtinių dujų tiekimo sąlygos šalies vartotojams, skatinama ekonominė ir techninė energetikos ūkio pažanga.