Pasirašytas politinis susitarimas užtikrinsiantis sinchronizacijos projekto įgyvendinimą

Birželio 20 d. Briuselyje pasirašytas politinis susitarimas dėl Baltijos šalių elektros energetikos sistemos sinchronizacijos su Europos tinklais įgyvendinimo. Juo įtvirtintas konkretus veiksmų planas ir būtini įgyvendinti kertiniai projektai iki pat 2025 m., kuomet Baltijos šalys prisijungs prie saugios ir patikimos Europos energetikos sistemos. 

Politinį susitarimą Europos Vadovų Tarybos metu pasirašė Europos Komisijos Pirmininkas Jeanas Claude’as Junckeris, Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Estijos Ministras Pirmininkas Jüri Ratas, Latvijos Ministras Pirmininkas Krišjānis Kariņšas  ir Lenkijos Ministras Pirmininkas Mateuszas Morawieckis.   

„Pirma, tai patvirtinta stiprų tęstinį visų pusių politinį įsipareigojimą strateginiam Baltijos šalių energetinio saugumo projektui. Antra, tai reiškia, kad jo įgyvendinimas bus prižiūrimas ir koordinuojamas aukščiausiu politiniu ir techniniu lygiu, siekiant kryptingai ir sutartais terminais atlikti visus būtinus darbus tam, kad Baltijos šalių ir Europos elektros tinklai patikimai dirbtų vienu dažniu su žemynine Europa iki 2025 m.“, - sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.    

Politiniame susitarime numatyta, kad Europos Komisijos vadovaujama BEMIP aukšto lygio grupė prižiūrės, kaip vyksta projekto praktinis įgyvendinimas ir užtikrins, kad būtų laikomasi sutarto darbų kalendoriaus, įgyvendinant svarbiausius gegužės pabaigoje įsigaliojusios prisijungimo prie kontinentinės Europos tinklų sutarties projektus. 

Visos pusės susitarė iki kada Baltijos ir Lenkijos perdavimo sistemų operatoriai, glaudžiai bendradrabiaudami su Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacija (ENTSO-E), turi įgyvendinti pagrindinius infrastruktūros projektus.

Politinis susitarimas numato, kad toliau techniniu lygiu bus tęsiamos procedūros su Rusija ir Baltarusija dėl Baltijos šalių atsijungimo (de-sinchronizacijos) nuo IPS/UPS sistemos, nesukeliant papildomų rizikų elektros energetikos sistemų saugumui. Tai buvo įtvirtinta ir pernai pasirašytame pirmajame politiniame susitarime. 

Prieš metus, 2018 m. birželio 28 d., EK, Baltijos šalių ir Lenkijos vadovai pirmą kartą pasirašė politinį susitarimą, kuriuo buvo galutinai patvirtintas sinchronizacijos scenarijus - Baltijos šalių sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais per Lenkiją. Susitarimas numatė konkrečių veiksmų planą vieneriems metams, kuris sėkmingai ir atvedė iki praktinio sinchronizacijos projekto įgyvendinimo pradžios.