2022 m. pasaulyje tęsiantis 2021 m. prasidėjusiai energetinei krizei, Lietuvoje buvo priimtas ne vienas jos pasekmes švelninantis bei ateities energetinį atsparumą, saugumą bei tvarumą užtikrinantis sprendimas. Visų pirma, Vyriausybės pagalba, kompensuojant padidėjusias elektros ir dujų kainas vartotojams, sumažino galimą nevaldomai augančios infliacijos ir su ja nespėjančių augti pajamų atotrūkį. Antra, Lietuva padarė visus būtinus žingsnius, kad jos elektros sistema būtų pasiruošusi veikti savarankiškai.
Tuo metu energetikos sektorius vis daugiau investavo į elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybą. Tai, anot ekspertų, daro teigiamą įtaką Lietuvos ekonomikai bei energetikos sistemos atsparumui bei saugumui. Tokius svarbiausius aspektus išskiria Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacijos (NLEA) ekspertai kasmetinėje apžvalgoje.
„Nekasdieniai energetiniai iššūkiai, su kuriais 2022 m. susidūrė ne tik Lietuva, bet ir visa Europa, vertė valstybes ir įmones, veikiančias energetikos sektoriuje, ieškoti sprendimų, kaip greičiau amortizuoti elektros energijos ir gamtinių dujų kainų šuolį bei užsitikrinti kuo didesnį energetinės sistemos atsparumą ateityje. Šiandien galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje padaryti visi reikiami žingsniai, kad mūsų elektros sistema galėtų veikti savarankiškai, o energetikos įmonės yra vienos daugiausiai investuojančių į žalios elektros energijos gamybą regione“, – sako NLEA prezidentas Liutauras Varanavičius.
Apžvalgoje rasite NLEA ekspertų paruoštą praėjusių metų elektros energijos ir gamtinių dujų kainų dinamikos pristatymą. „Ignitis“ didmeninės prekybos vadovės Viktorijos Ditmonaitės išsamiai pristatomą dujų kainų vaidmenį Europą apėmusioje energetinėje krizėje, SEB banko ekonomisto Tado Povilausko 2022 m. elektros energijos kainų šuolio pasekmių Lietuvos ekonomikai analizę ir „Energijos skirstymo operatorius“ duomenų mainų platformos skyriaus vadovo Arvydo Sereičiko įžvalgas apie duomenų mainų platformą.
Apžvalgoje taip pat pristatytas istorinis Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ sėkmingai atliktas izoliuoto darbo bandymas, parodęs, kad Lietuvos elektros sistema, iškilus būtinybei, yra pasiruošusi dirbti savarankiškai ir veikti sinchroniškai kartu su kitomis Europos šalimis.
Susipažinti plačiau su Elektros energijos ir gamtinių dujų rinkų apžvalga galite čia.
Gero skaitymo!